سازه‌های آبی یکی از جذاب‌ترین و بهترین المان برای فضای بیرونی ویلا است که می‌تواند زیبایی چشمگیری به فضای دکوراسیون ویلای شما بدهد. ولی وجود آبنما در تاریکی شب بدون نورپردازی مفهومی ندارد. نورپردازی آبنما یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که شما می‌توانید در زمینه زیباسازی محوطه ویلا انجام دهید. سازه‌های آبی شامل انواع آبشارها، آبنماها، فواره‌ها و… می‌شود. شما با این کار می‌توانید ارزش ویلای خود را چندین برابر کنید.

سازندگان ویلا در شهرهای شلوغ و پر تردد با دو هدف جلوگیری از آلودگی‌های صوتی و آلودگی‌های هوا آبنما را در محوطه بیرونی نصب می‌کنند. در این حالت شما در فضای بیرونی ویلای خود شاهد هوایی مطبوع و دلنشین خواهید بود. از طرفی سر و صدا و همهمه‌های آزاردهنده بیرون جای خود را به صدای گوشنواز و آرامش بخش ریزش آب می‌دهد و از این رو شما می‌توانید از فضای بیرونی ویلای خود نهایت لذت را ببرید. ولی آیا می‌توان از هر روشی برای نورپردازی آب نما استفاده کرد؟ نورپردازی آب نما نیز مانند هر روش دیگری اصول و روش خاص خود را دارد. در ادامه نکاتی را به جهت زیباسازی آبنماها به شما اعلام خواهیم کرد.

نورپردازی آبنما

۵ نکته مهم در نورپردازی ابنما

نصب آبنما و منابع روشنایی در آن یکی از مواردی است که بدون شناخت اصول و قوانین امکان پذیر نیست. به همین دلیل به عنوان مثال در هنگام انتخاب ابزارهای نورپردازی باید به میزان شفافیت آب، ابعاد و اندازه و… توجه داشته باشید تا نورپردازی زننده نباشد. تمامی این موارد نیاز به برنامه ریزی قبلی دارد تا بتوانید به نمایی لوکس و زیبا دست یابید. در زیر ۵ نکته مهم در نورپردازی آبنما را به شما شرح می‌دهیم تا با در نظر گرفتن و پیروی از این نکات بتوانید به آبنمای ایده آل خود دست یابید.

ایجاد احساس 

به صورت خیلی ساده و مختصر در یک کلمه به شما می‌گوییم که نورپردازی اصولی شکل آبنمای شما را تغییر می‌دهد. در واقع اصلی‌ترین هدف از نورپردازی آبنما به وجود آوردن احساس آرامش است. بنابراین نورپردازی آب نما باید به گونه‌‌ای باشد که فضای جذاب و آرامش بخش را برای بیننده رقم بزند. مشخص بودن سیم کشی‌های برق ساختمان نمای زشتی را به فضا می‌دهد. به همین دلیل بهتر است که سیم کشی‌های برق را در زیر سازه‌ها مخفی کنید. برای این کار بهتر است که در هنگام طراحی و نصب سازه‌های آبی در محل حضور داشته باشید. همچنین لزوما برای دست یابی به نورپردازی زیبا و جذاب نیازی نیست که به صورت مستقیم ابزارهای نوری را در لابلای استخر و آب عبور دهید. بلکه شما از پشت استخر و از فاصله دور نیز می‌توانید نورپردازی جذاب و زیبایی داشته باشید.

استفاده کافی از نور

استفاده از نورپردازی کم و یا زیاد هر دو زیبایی آبنمای شما را از بین می‌برد. استفاده از نورهای ناکافی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد انجام می‌دهند. در صورتی که برای نورپردازی آبنما تنها نورهای داخلی به کار ببرید قطعا با کمبود نور مواجه خواهید بود و با یا ناچارید که از نورهای زیادی استفاده کنید که در این صورت مصرف انرژی افزایش می‌یابد. استاندارد خاصی برای دست یابی به میزان دقیق نورپردازی وجود ندارد و اندازه گیری دقیق آن به تجربه و تخصص شما بستگی دارد. بنابراین در هنگام انتخاب میزان منابع نوری برای نورپردازی آبنما باید به میزان شفافیت آب، عمق آب، رنگ بندی استخر، میزان ارتفاع آبنما، نوع سنگ به کار رفته در تزئین، متراژ فضای بیرونی، میزان پاشش نور و… توجه کنید.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

💡 پارما الکتریک عرضه کننده انواع تجهیزات روشنایی با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت آماده ارسال سفارشات شما مشتریان عزیز در سریعترین زمان ممکن است. 💡

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

کسب تجربه

برای این که به نورپردازی زیبا و اصولی برای تزئین آبنمای خود دست یابید، کمی حوصله کرده و آزمون خطای بسیاری انجام دهید. شما نمی‌توانید رفتار آب را به خوبی تشخیص دهید. بنابراین برای این که به نتیجه دلخواه برسید، انواع نورپردازی را پیاده سازی کرده تا بهترین نتیجه را بدست بیاورید. نورپردازی سایر محوطه ویلا از جمله مجسمه‌ها، دیوارهای نما و… آسان‌تر است. زیرا ثابت بوده و شما می‌توانید نور را به صورت قطع بر روی آن تنظیم کنید. ولی نورپردازی آب نما کمی سخت‌تر است و نیاز به دقت و تخصص بالایی دارد. همچنین شما می‌توانید قسمت برخورد آب با سطح زمین را نیز نورپردازی کرده و بدین طریق زیبایی محیط را افزایش دهید.

توجه به آبزیان استخر

نورپردازی آبنما برای دریاچه و یا استخرهای دارای آبزی نیاز به دقت بیشتری دارد. به عنوان مثال شما باید محلی را تاریک و بدون نورپردازی بگذارید تا ماهی‌ها و آبزیان بتوانند به آن پناه ببرند. همچنین در صورتی که ابزار نورپردازی شما حرارت تولید می‌کند نیز باید میزان دمای آب را مورد بررسی قرار دهید. برخی از ابزارهای نورپردازی و چراغ‌ها دارای مواد سمی است. بنابراین حتما برای نورپردازی آبنمای استخرهای دارای آبزی به کیفیت ابزارهای نورپردازی نیز توجه داشته باشید.

نصابان و طراحان نورپردازی آبنما باید به مصرف کنندگان روش‌های اصولی تعمیر و نگهداری از ابزارهای نورپردازی را بدهند. در برخی از استخرها ممکن است که گیاهان و لجن اطراف لوازم نورپردازی شما را بگیرند. در این حالت میزان نوردهی کاهش یافته و به مرور کامل محیط شما از بین می‌رود. در نتیجه بهتر است که حداکثر هر شش ماه یکبار لوازم نورپردازی را شستشو دهید تا لجن‌ها و گیاهان برداشته شوند. در سال‌های اخیر استفاده از لامپ‌های ال‌‌ای دی رواج بیشتری پیدا کرده است. خوشبختانه با این کار شما در مصرف برق صرفه جویی خواهید کرد.

اصول نورپردازی آبنما

توجه به اصول نورپردازی در آبنما و نحوه انجام آن از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود. اولین اصولی که باید رعایت کنید این است که شما پیش از شروع به نورپردازی باید ابتدا طرح کلی را در ذهن خود بیاورید تا بتوانید تشخیص دهید که نورپردازی شما پس از اجرا به چه صورت دیده می‌شود. استفاده از قطعات زیبا و ایمن برای نورپردازی اهمیت فوق العاده بالایی دارد. همان طور که می‌دانید ابزارهای نورپردازی آبنما همواره در معرض نم و رطوبت قرار دارند. بنابراین استفاده از لامپ‌های رشته‌‌ای و هالوژنی در نورپردازی استخر به شما کمک می‌کند تا نورپردازی ایمن‌تری را داشته باشید.

از طرفی بدنه چراغ‌ها نیز باید ضد زنگ و ضد خوردگی باشند تا در برابر رطوبت آسیب نبیند. همچنین این چراغ‌ها می‌بایست ضد باکتریال باشد تا آلودگی و جلبک‌ها را به خود جذب نکند. در نتیجه انتخاب ابزارهای مناسب نورپردازی برای دست یابی به آب نمایی شیک و تمیز از جمله اصولی‌ترین روش نورپردازی آب نما به شمار می‌رود. کاهش مصرف برق نیز از جمله دیگر اصول فوق العاده حائز اهمیت در نورپردازی آبنما محسوب می‌شود. همان طور که می‌دانید، ال‌‌ای دی‌ها از جمله ابزارهایی مدرنی هستند که پایین‌ترین مصرف انرژی را به دنبال دارند. بنابراین باید میزان مصرف انرژی را نیز در هنگام طراحی مورد توجه قرار دهید.

نحوه نورپردازی آبنما

توجه به ابعاد و اشکال استخر نیز از دیگر مواردی است که بر روی نحوه نورپردازی آب نما تاثیر می‌گذارد. در استخرهای پر پیچ و خم شکست نور بیشتری وجود دارد و از این رو شما نیاز به ابزارهای نورپردازی خاصی خواهید داشت تا بتوانید به خوبی نور را به آبنما برسانید. استخرها دارای رنگ و بافت‌های مختلفی است که نورپردازی آب نما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عنوان مثال رنگ‌های روشن نیاز به نورپردازی کمتری دارد و برای استخرهای تیره باید از نورهای بیشتری استفاده کنید تا نور بیشتری به محیط برسد. در مقابل بافت استخر نیز بر روی انتخاب ابزارهای نورپردازی موثر است. به عنوان مثال سنگ و سرامیک قدرت انعکاس بیشتری نسبت به سیمان دارند و از این رو نورپردازی این استخرها کمتر است. در استخرهای بزرگ استفاده از یک چراغ نمی‌تواند نور ایده آل شما را تامین کند. در این حالت برای جبران نوردهی می‌توانید از دو نور روبروی هم استفاده کنید. تداخل و ترکیب این دو نور با یکدیگر می‌توانند نورپردازی جذابی را در فضا به وجود بیاورند.

سخن آخر

آبنماها یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در نمای ویلاها و ساختمان‌های مسکونی و تجاری هستند که نه تنها فضا را زیبا و جذاب می‌کنند، بلکه باعث پاکسازی هوا نیز شده و خشکی هوا را از بین می‌برند. انجام اصولی و مناسب نورپردازی می‌تواند آبنمای ویلای شما را زیباتر و جذاب‌تر کند. کیفیت و جذابیت منابع نوری به کار رفته نیز از دیگر اصولی است که تاثیرگذاری بالایی بر روی دکوراسیون آبنمای شما می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *